احراز هویت دیجیتال (E-KYC) چیست؟

 

احراز هویت دیجیتال نسخه جدیدی از احراز هویت حضوری است که که به صورت دیجیتالی، هویت افراد را شناسایی میکند تا مشخص شود هویت فرد و تراکنش های مالی او معتبر است یا خیر؟ این فرایند بسیار سریع انجام می شود. فرایند های احراز هویت حضوری و دیجیتالی عمدتا یکسان هستند. البته احراز هویت دیجیتال با کم کردن مدت زمان تایید از روز ها یا هفته ها به چند دقیقه، و دقت بالا برای بهبود تجربه مشتریان، کار را برای کاربران و ارائه دهندگان خدمات به شدت آسان میکند.مراحل احراز هویت دیجیتال چیست؟


1.مشتریان اطلاعاتی مانند نام کامل، جنسیت، تاریخ تولد، ایمیل و شماره تلفن را وارد میکنند، سپس مشتریان نوع مدارک را برای تایید از قبیل کارت شناسایی، پاسپورت و گواهینامه رانندگی انتخاب می کنند. مشتریان برای تأیید، استخراج و ذخیره اطلاعات باید از هر دو طرف مدارک عکس بگیرند. احراز هویت دیجیتال E-KYC2.تایید اسناد، در این مرحله، کپی های اسکن شده اسناد هویتی مشتری از طریق یک فرآیند خودکار تایید می شود. اطلاعات شخصی مشتری از نسخه های اسکن شده اسناد شناسایی با استفاده از فناوری او سی آر استخراج می شود. راستی‌آزمایی مبتنی بر هوش مصنوعی، الگوهای سند را با انواع اسناد از پیش تعریف‌شده و معتبر تطبیق داده  و از تصاویری که کیفیت مناسبی دارند برای استخراج اطلاعات استفاده میکند. احراز هویت دیجیتال E-KYC3.در این مرحله، هویت افراد با تصاویر سلفی یا ویدیوی تایید می شود. فناوری لایونز با جمع‌آوری تصاویر روی اسناد ارائه‌شده و تطبیق آنها با سلفی‌ها و ویدیوهای ارسال شده، به تأیید تصاویر مشتری کمک می‌کند. احراز هویت ویدئویی:


این راهکار به منظور ارائه روشی جایگزین برای تایید هویت مشتریان طراحی شده است. در این روش هویت مشتریان به وسیله تطبیق اسناد شناسایی با ویدیوی زنده آنها تایید می شود.احراز هویت ویدئویی در احزار  هویت دیجیتال  E-KYCانجام غربالگریغربالگری به معنای جستجوی تمام اطلاعات موجود در مورد مشتری برای کشف خطر کلاهبرداری و جرایم مالی است. گاهی دیده می شود که در بین مشتریان موجود در مؤسسات کلاهبرداری هایی اتفاق می افتد که به منظور جلوگیری از تقلب، به مؤسسات مالی توصیه می‌ شود که به طور مداوم تراکنش‌های مشتریان را بررسی کرده و فعالیت‌های مشکوک را به مقامات گزارش دهند. این فرآیند شامل بررسی حضور مشتریان در لیست های تحریم جهانی نیز می شود.


4.در این مرحله، با استفاده از تمام اطلاعات به دست آمده از مراحل قبل، شامل اعتبار سنجی اسناد و تشخیص چهره افراد، نتایج احراز هویت بررسی می شوند. سیستم، نتیجه شناسایی موفق یا ناموفق مشتریان را ارائه می دهد. در صورت احراز هویت موفق، حساب مشتری فعال می شود، اما در صورت عدم موفقیت، مشتری باید دوباره احراز هویت کند.تایید مدارک در احزار هویت دیجیتال E-KYCچرا جهان به احراز هویت دیجیتال نیاز دارد؟


در حالی که بیشتر فرآیندهای مالی و کسب و کار ها به سیستم های دیجیتال منتقل شده اند، نیاز به یک روش آنلاین برای تایید هویت ایجاد شده است. بنابراین، احراز هویت دیجیتال آمده تا به مشتریان این امکان را بدهد که هویت خود را به صورت آنلاین شناسایی کنند. استفاده از این روش مزایای زیادی دارد که موجب منحصر بفرد شدن آن شده  است ،  از جمله :


افزایش امنیت


احراز هویت الکترونیکی در از بین بردن کلاهبرداری، سرقت هویت و پولشویی برای ایجاد اعتماد در بین مشاغل و مشتریان آنها بسیار کارآمد است. تأیید از طریق مشخصات فیزیکی افراد مانند تشخیص چهره، این روش را به یکی از امن ترین خدمات تایید مشتری تبدیل کرده است. بنابراین، احراز هویت الکترونیکی می تواند امنیت را به طور قابل توجهی افزایش دهد.


صرفه جویی در زمان


روش احراز هویت الکترونیک بسیار سریع و خودکار است. انتقال بی درنگ داده ها در این روش  نیازی به دخالت دستی ندارد. فرایندی که برای تایید اطلاعات به طور معمول به چند روز یا حتی چند هفته زمان نیاز دارد، اکنون در چند دقیقه پردازش می شود.


کاملاً خودکار


فرآیند  احراز هویت الکترونیکی کاملاً خودکار و آنلاین است. که این مسئله سبب کاهش نیاز به نیروی انسانی در فرایند تایید مشتریان می شود. و میتواند هزینه ها را به طور چشمگیری کاهش دهد.


بدون نیاز به کاغذ


تمام اسناد به صورت الکترونیکی ثبت می شوند و احتمال از بین رفتن یا آسیب را به حداقل می رساند.


مقیاس پذیری بالا


احراز هویت الکترونیک به کسب و کارهای مالی اجازه می دهد تا از طریق برنامه های کاربردی منتشر شده، کاربران بیشتری را جذب کنند و کسب و کار خود را گسترش دهند.نتیجه


احراز هویت دیجیتال در دنیای دیجیتالی امروزی ضروری است. فرآیند تایید کاربران به روش معمول زمان بر، پر کار و نیازمند به نیروی انسانی است که می تواند منجر به تاخیرهای خسته کننده شود و کار را برای هر دو طرف سخت کند. در این شرایط، احراز هویت دیجیتال گام بزرگی در حفاظت از دولت‌ها، مؤسسات و افراد برداشته و این مسیر را هموار تر کرده است. استفاده هر چه بیشتر موسسات و کسب و کار ها از این روش می تواند به صرفه جویی در زمان و نیروی کار، افزایش امنیت و سهولت این فرایند کمک کند.